درباره عملکرد سیلیکات سدیم در هوای سرد چه می دانید؟

سیلیکات سدیم با توجه به چگالی و ریشیوی که دارد کاربرد های زیادی دارد. سیلیکات سدیم به عنوان یک نمونه از سیلیکات های قلیایی حل شونده شناخته می شوند که قابلیت حل شدن در آب را دارند.

این ماده دارای یک فرم هیداراته است که از آن برای برای افزایش قلیایی شدن استفاده می کنند. به دلیل عملکرد فوق العاده سیلیکات سدیم در هوای سرد باعث شده از آن به عنوان یک ماده مناسب در ضد یخ های اتومبیل و بتن ریزی استفاده کنند. در ادامه قصد داریم به بررسی کاربردهای سیلیکات سدیم در ضدیخ و رادیاتور اتومبیل بپردازیم.

معرفی محصول مرتبط با این کاربرد از سیلیکات سدیم
نام محصول: سیلیکات سدیم نوترال ریشیو ۳ – ۳/۳

کاربردها: سیلیکات سدیم نوترال مایع (ریشیو ۳ – ۳.۳) بنا به شرایط و فرمول مصرف کننده غلیظ یا رقیق میشود . جهت بریکت سازی , صنایع حفاری, صنایع تولید  لوله مقوائی , زود گیر شدن بتن , ضد آب شدن بتون و تولید ملات نسوز جداره کوره ها و ه عنوان کمک کننده در تولید ضدیخ استفاده میشود.

جهت ثبت سفارش و مشاهده آنالیز محصول + فیلم کلیک کنید.

سیلیکات سدیم نوترال
سیلیکات سدیم در رادیاتور

سیلیکات سدیم در رادیاتور

سیلیکات سدیم در هوای سرد با ترکیب مواد دیگر از یخ زدن موتور خودروها جلوگیری می کند.

از سیلیکات سدیم مایع در تعمیر خودروها استفاده می شود. به این صورت که از این ماده برای پر کردن درزها و شکاف های موجود در سر سیلندر استفاده می شود. سیلیکات سدیم در رادیاتور ماشین اضافه می شود و با گردش آب، سیلیکات سدیم به سر سیلندر می رسد که در دمای بالا آب خود را از دست می دهد و همانند یک چسب واشر عمل می کند که در نتیجه باعث می شود تا ماشین روغن سوزی نکند.

وظیفه اصلی رادیاتور موجود در موتور خودروها، خنک کردن موتور است. ایجاد هوای گرم برای بخاری خودرو از کاربردهای دیگر آن است. به عبارتی به آن، مخزن آب خودرو گفته می شود که وظیفه‌ آن خنک کردن موتور خودرو و قسمت های دیگر ماشین می باشد و باعث می شود دمای خودرو از حدی بالاتر نرود زیرا اگر حرارت از حدی بیشتر شود باعث خرابی در موتور می شود.

دمای استاندارد برای موتور خودرو بین ۸ تا ۸۲ درجه سانتیگراد است. این مخزن آب در خودرو به کمک پمپ آب، مایعی در اطراف موتور ماشین به حرکت در می آورد تا حرارت بالای موتور را از بین ببرد. آب در اطراف سرسیلندرها گردش می کند و حرارت تولید شده توسط آن‌ها را جذب می کند و باعث خنک شدن موتور می شود و مجددا وارد مخزن می شود.

آب معمولی دارای املاح و ناخالصی است که در دیواره‌ها و کف مخزن ته‌نشین می‌شود به‌همین خاطر آبی که برای این مخزن استفاده می شود باید بدون ناخالصی یا همان آب مقطر باشد که علاوه بر آن از ضدیخ و ضدجوش نیز استفاده می‌شود. این ترکیب باعث می شود تا موتور خودرو در زمستان‌ و سرما دچار یخ زدگی نشود و در تابستان‌ و گرما نیز جوش نیاورد. محلول دیگری به نام آب رادیاتور نیز وجود دارد که سبز رنگ بوده و ضدیخ، ضدجوش و ضد زنگ زدگی و خوردگی است که نیازی به مخلوط شدن با آب هم ندارند.

کاربرد ضد یخ و سیلیکات سدیم در هوای سرد

کاربرد ضد یخ و سیلیکات سدیم در هوای سرد

همان طور که در ابتدا عملکرد سیلیکات سدیم در هوای سرد را توضیح دادیم در این جا می خواهیم به کاربرد سیلیکات سدیم در ضد یخ بپردازیم. ضد یخ ها معمولا به عنوان یک ماده ی افزودنی به کار می روند که مسئولیت آن ها پایین آوردن نقطه ی انجماد در مایعاتی است که پایه ی آبی دارند. این محصولات وظیفه دارند که در فضاهای سرد نقطه ی جوش مایعات را بالا ببرند  وجود ترکیباتی مانند سیلیکات سدیم باعث می شود که این مایعات از نقطه ی انجماد پایین برخوردار شوند. یکی از قابلیت های سدیم سیلیکات جلوگیری از یخ زدگی لوله ها است. این ماده در کنار این عملکرد از خوردگی لوله ها نیز جلوگیری می کند.

معمولا در ضد یخ ها از موادی مانند بافرها و روان کننده ها ساخته می شوند که قابلیت جلوگیری از خوردگی را دارند علاوه بر سدیم سیلیکات که پای ثابت این محصولات است از مواد دیگری نظیر دی سدیم فسفات، سدیم مولیبدات، دناتونیوم بنزوات و دکسترین استفاده می کنند. برخی از گزارشات محیط زیست حاکی از این است که این مواد برای محیط زیست ضرر دارد اما برخی از کارشناسان عقیده دارند که سیلیکات سدیم با محیط زیست سازگاری دارد و از همین رو در مواد شوینده استفاده می شوند.

علاوه بر عملکرد سیلیکات سدیم در هوای سرد این ماده به عنوان ضد جوش هم عمل می کند سیلیکات سدیم به علت مقاومت بالا در برابر گرما به عنوان ضد جوش نیز عمل می کند. همان طور که یخ زدگی باعث آسیب به موتور اتومبیل ها می شود جوش آوردن اتومبیل هم باعث وارد شدن صدمه به آن می شود.

کاربردهای سدیم سیلیکات

در ادامه عملکرد مناسب سیلیکات سدیم در هوای سرد باید بگوییم که به نام های دیگر سیلیکات سدیم با عنوان شیشه مایع و آب شیشه نیز اشاره کنیم. این ماده به شکل جامد و مایع در طبیعت وجود دارد.

اولین کاربرد این ماده مسلما به دلیل عملکرد مناسب سدیم سیلیکات در هوای سرد است که در ضد یخ  به کار گرفته می شود. این عملکرد باعث جلوگیری از ترک خوردن محفظه‌ها و لوله‌ها هنگام انجماد و انبساط می شود. یک سری مواد افزودنی با بافر کردن pH و حفظ خاصیت قلیایی در این ماده از اکسید شدن اتیلن گلایکول و تشکیل اسید، جلوگیری می‌کنند. با اضافه کردن موادی مانند نیتریت‌ها، سیلیکات‌ها، بورات‌ها و آزول‌ها از خوردگی فلزات و یخ زدگی مایعات جلوگیری می کنند.

 سیلیکات سدیم به عنوان یک ماده ی معدنی است که به علت ویژگی های گسترده ای که دارد در زمینه های مختلف مانند بتن سازی، ساخت شوینده ها و سیلیکاژل به کار می رود. این ماده از قابلیت بازی برخوردار است و در برابر اسیدها واکنش مناسبی از خود نشان می دهد.

استفاده از این ماده در شوینده ها به این علت است که قابلیت این را داشته که سختی آب را کاهش دهد و همین امر باعث شود که شوینده ها کف کنند.

از این ماده به عنوان افزودنی در فوم های نسوز نیز استفاده می کنند.

سدیم سیلیکات یک ماده مناسب برای تولید قارچ کش ها و ترکیبات آنتی میکروبی و حشره کش ها به شمار می رود.

در هنگام ترکیب شیشه مایع با بی کربنات سدیم مشاهده می شود که عملکرد مناسبی برای پاک کردن رنگ ها از خود نشان می دهد.

از این ماده در تولید داروها و لوازم آرایشی بهداشتی نیز استفاده می کنند.

کاربرد متاسیلیکات سدیم در صنایع

فهرست