درباره کاربرد سیلیکات سدیم در شوینده ها چه می دانید؟

کاربرد سیلیکات سدیم در شوینده ها چیست؟ همان طور که می دانید سیلیکات سدیم از چگالی و ریشیو بالایی برخوردار است و همین امر باعث شده است که کاربردهای فراوانی در صنایع مختلف داشته باشد. یکی از کاربردهای سیلیکات سدیم استفاده از آن در شوینده های مختلف است.

معمولا از این ماده به عنوان یک متریال منعقد کننده جهت دیگر اجزای پودرهای شوینده استفاده می کنند کاربرد سیلیکات سدیم در شوینده ها باعث می شود، که شرکت های شوینده بتوانند با استفاده از عملیات خشک کردن با اسپری درایر ها مواد تشکیل دهنده ی پودرهای شوینده را که به صورت مایع هستند به پودر تبدیل کنند.

در واقع شوینده ها از ترکیب یک دسته مواد محلول در آب است، که این محلول با سیلیکات سدیم مخلوط می شوند و پس از آن وارد دستگاه های خشک کن پاششی یا اسپری درایر می شوند.

هنگام تبخیر آب سیلیکات سدیم  و محلول ترکیبی به همراه ذرات سیلیکاتی که بر دیواره مواد تشکیل دهنده پودر شوینده که بر اثر از دست دادن آب خود به ذرات بسیار کوچک جامدی تشکیل شده اند می چسبند.

این امر باعث می شود که مواد شوینده به همدیگر بچسبند و به این ترتیب پودرهای شوینده ای با دانه های بزرگ تولید می شوند. وجود سیلیکات سدیم در پودرهای شوینده باعث می شود، که این مواد شوینده از ساختاری ریز سبک و بسیار نرم تشکیل شوند که این حالت پودری شدید باعث می شود کاربران نتوانند از پودر استفاده کنند.

تاریخچه کاربرد سیلیکات سدیم در شوینده ها

در ادامه کاربرد سیلیکات سدیم در شوینده ها باید بگوییم که قرن های متمادی است که از سیلیکات های مایع و متاسیلیکات ها برای ساخت صابون استفاده می کرده اند. این مواد را برای جدا کردن ذرات چربی و معلق نگه داشتن آن ها استفاده می شده است.

 از دیگر قابلیت های سدیم سیلیکات پیشگیری از خوردگی است. علاوه براین این ماده را به عنوان بافر به کار می برند. استفاده از سیلیکات های مایع برای ساخت صابون های آرایشی و قالبی باعث می شود که این صابون ها دچار ترشیدگی نشوند.

بهره گیری از سیلیکات سدیم در شوینده ها باعث می شود که Emulsions سازی چربی ها و روغن های آلی، حمله های قلیایی کنترل شوند. از دیگر کاربردهای این ماده موجب پایین آمدن سختی منیزیم و پتاسیم است.

کاربرد سیلیکات سدیم در شوینده ها
کاربرد سیلیکات سدیم در شوینده ها

کاربرد سدیم متاسیلیکات در پودر مواد شوینده

متاسیلیکات سدیم به عنوان یک نمک معدنی است، که خواص ویژه ای داشته و در زمینه های مختلفی کاربرد دارند. یکی از این موارد استفاده از این ماده در شوینده ها است که به علت از بین بردن ناخالصی ها به کار گرفته می شود. متاسیلیکات سدیم به عنوان یک نمک قلیایی شناخته می شود که اغلب مصرف آن به عنوان بافر است.

این ماده به شکل خشک و مایع وجود دارد. یکی از دلایل موثر در استفاده از متاسیلیکات در شوینده این است که محلول آن به میزان زیادی از خاصیت بازی برخوردار است و در مقابله با اسیدها واکنش سریعی از خود نشان می دهد.

ترکیب متاسیلیکات به شکلی است که می تواند سختی آب را به میزان زیادی کاهش دهد، این عملکرد موجب می شود که شوینده‌ها به میزان زیادی از قدرت کف کنندگی برخوردار شوند. یکی از کاربردهای گسترده و عمده ی این ماده استفاده از آن در ساخت انواع شوینده ها نظیر شامپو، صابون و پودرهای مختلف شوینده است.

از بهترین سیلیکات ها برای برای تولید پودرهای شوینده میتوان به متاسیلیکات ها اشاره کرد. 

برای مشاهده آنالیز محصول و استعلام قیمت کلیک کنید.

چسب سیلیکات مخصوص مواد شوینده

در ادامه ی کاربرد سیلیکات سدیم در شوینده ها به یک موضوع مهم خواهیم پرداخت. چرا از چسب سیلیکات مخصوص مواد شوینده استفاده می کنند؟

چسب سیلیکات سدیم از یک پودر سفید رنگ ساخته می شود که قابلیت حل شدن در آب را دارد. این ماده محلولی قلیایی به وجود می آورد که شامل ترکیباتی مانند سدیم پیرو سیلیکات، سدیم اورتوسیلیکات و دیگر مواد است.

همه ی این متریال ها به شکل بی رنگ بوده و حالتی گلاس مانند یا شیشه ای دارند و قابلیت حل شدن در آب را دارند. از مهم ترین ویژگی های چسب سدیم سیلیکات در شوینده ها می توانیم به پایداری آن در مجاورت با محلول های قلیایی و خنثی نام برد.

 محلول های اسیدی یون هیدروژن و یون سیلیکات در کنار یکدیگر واکنش نشان می دهند تا سیلیکات اسید را به وجود بیاورند حاصل این واکنش در زمان گرم شدن یک متریال سخت و شیشه ای است که به ژل سیلیکا یا چسب سیلیکا معروف است.

با توجه به اینکه پودرهای شوینده در حدود ۵۰ سال است که در دسترس مردم قرار گرفته اند با اندکی دقت می توانیم نقش آن ها را در بهبود وضعیت بهداشت فردی و اجتماعی مشاهده کنیم.

معمولا ما پودرهای شوینده را به در قالب دانه هایی مشاهده می کنیم که به صورت توپر و تو خالی هستند و از آن ها برای شستشوی انواع سطوح و الیاف بهره می گیریم این پودرها برای داشتن شکل مناسب و عملکرد صحیح به مواد افزودنی نیاز دارند که این مواد شامل آنزیم ها، اسانس ها، نان یونیک، زئولیت و مواد دیگری نظیر تاید و پربورات سدیم هستند.

 یکی از مهم ترین این موادهای افزودنی همان طور که در ابتدا اشاره کردیم چسب سیلیکات سدیم است که به عنوان بافر استفاده می شود. اولین شوینده های دنیا صابون ها هستند که مهم ترین سازنده ی آن ها سیلیکات سدیم و متاسیلیکات ها هستند.

 امروزه بیشتر مراکزی که در امور شتسشو فعالیت دارند متاسیلیکات ها و چسب سیلیکات را به عنوان مهم ترین عامل ساخت شوینده ها می شناسند. این چسب علاوه بر تاثیری که روی ساختار و شکل ظاهری پودرها دارد باعث پایداری مواد شوینده نظیر صابون های مخصوص شستشو و صابون های آرایشی می شود.

این در حالی است که استفاده از شوینده های سنتزی به دلیل کاربرد فسفات ها و مواد دیگر از ساختاری برخوردار هستند که موجب خوردگی فلزاتی مانند روی  و آلیاژهایی مثل آلومینیوم می شوند. استفاده از چسب سیلیکات سدیم در شوینده ها درصد زیادی از این موارد را کاهش می دهد.

در انتها باید بگوییم که کاربرد سیلیکات سدیم در شوینده ها باعث می شود شوینده ها از ویژگی هایی نظیر جذب رطوبت بالا و خاصیت ضدعفونی کنندگی برخوردار شوند و نتیجه ی آن عملکرد بهتر در هنگام شستشو است.