محصولات ما

جدید ترین اخبار شرکت

جدید ترین مقالات

تولید سدیم سیلیکات و پتاسیم سیلیکات

سدیم سیلیکات و پتاسیم سیلیکات

سیلیلکات ها یکی از مهم ترین ترکیب های صنعتی سیلیسیم هستند. در این میان سیلیکات های قلیایی سدیم، پتاسیم و کلسیم  مهم‌ترین و پرکاربردترین سیلیکات ها به حساب می آیند. جالب است بدانید پتاسیم سیلیکات در آب بصورت نامحلول می باشد. برعکس سدیم سیلیکات و پتاسیم سیلیکات بصورت محلول در آب هستند.

سدیم سیلیکات به علت ارزانی و غیر سمی بودن کاربردهای زیادی دارد. کاربرد آن ها در صنایعی چون تولیدات شیشه، سرامیک و مواد شوینده می‌باشد. همچنین در سورفکتنت ها، چسب، رنگ، انواع رزین، سیمان، زئولیت و سلیکاژل مورد استفاده قرار می گیرند. علاوه بر این از این مواد در فرآیندهای پالایشگاهی نیز استفاده می شود.

مطابق با پژوهش ها ۲ روش اقتصادی جدید برای تولید سیلیکات هایی چون سدیم سیلیکات و پتاسیم سیلیکات  انجام شده است که در زیر به آن ها بصورت مختصر اشاره می گردد.

تولید سیلیکات سدیم به روش هم ذوبی کوارتز یا NaOH و Na۲CO۳

در روش های معمول دمای بالای کوره الکتریکی برای داشتن بازده مناسب ضروری است. درصد بالای قلیایی نیز در افزایش بازده نقس موثر دارد. براساس مطالعات انجام شده اخیر یکی از روش های جدید مطابق با تولید سیلیکات سدیم و پتاسیم سیلیکات در مجاورت ۸۰ درصدی قلیالی اضافی در دماهای متفاوت است. این مطالعات  نتایج زیر را در برداشته است؛

تولید سدیم سیلیکات و پتاسیم سیلیکات

در این روش بازه تولید سدیم سیلیکات و پتاسیم سیلیکات در مجاورت ۸۰ درصد سود یا پتاس اضافی در دماهای مختلف در بازه زمانی واکنش بررسی می شوند. روش  ذوب کوارتز با مخلوط NaoH+Na۲CO۳ باعث کاهش هزینه تولید سیلیکات سدیم می شود. زیرا هم دمای و هم زمان واکنش را کاهش می دهد به نوعی انحلال Na۲CO۳ در سود مذاب باعث افزایش قدرت یونی محیط واکنش میشود و باعث تسهیل شکسته شدن پیوندهای Si-O در شبکه کوارتز می شود. این نتیجه در تولید سیلیکات سدیم مضاعف پتاسیم/ سدیم به کمک هم ذوبی کوارتز با مخلوط Na۲CO۳+KOH بدست می آید.

تولید سیلیکات سدیم به کمک هم ذوبی کوارتز با مخلوط NaCL+NaOH

پروهشگران در این روش از سدیم به دلیل ارزانتر بودن و مقرون به صرفه بودن استفاده کرده اند. علاوه بر این از نظر علمی دمای ۳۵۰ درجه سانتی گراد برای تولید سیلیکات سدیم بسیار مناسب است. تغییر بازده اوکنش در تولید سیلیکات سدیم در این روش نسبت به افزایش دما اندک می باشد. مطابق با پژوهش های انجام شده ، نتیجه های مشابهی برای تولید سیلیکات مضاعف سدیم/پتاسیم در مجاورت با KOH+NaCL به دست آمده است . سدیم سیلیکات بدست امده در این روش از خلوص صنعتی مناسبی برخوردار است.

نتیجه : روش های کلاسیک تولید سیلیکات های قلیایی نیاز بع دمای بالا و مصرف زیاد قلیا دارند اما در دو روش هم ذوبی پودر کوارتز با مخلوط NaOH+Na۲CO# و NaOH+NaCl دمای واکنش به شکل قابل توجهی افزایش می باد. ماده افزودنی NaCL فراوان و ارزان و مقرون به صرفه می باشد. بنابراین استفاده از آن برای تولید صنعتی سدیم سیلیکات و سیلیکات مضاعف پیشنهاد می گردد. علاوه بر آن بهترین شرایط برای واکنش، استفاده از  ۵درصد وزنی NaCL به همراه ۱۰ تا ۱۵ درصد سود اضافی در دمای ۴۰۰ درجه سانتی گراد و زمان واکنش ۱۰ دقیقه می باشد.

شرکت سیلیکات گستر اصفهان با تجربه ۳۰ ساله در زمینه تولید سیلیکات سدیم مایع، پودری و جامد به عنوان یکی از قدیمی ترین و شناخته شده ترین شرکتهای تولیدی این صنعت در ایران درحال فعالیت است.

برای مشاهده آنالیز محصولات سیلیکات سدیم و استعلام قیمت کلیک کنید.

روش خشک تولید سیلیکات سدیم:

در تولید سیلیکات سدیم به روش خشک ، ابتدا ترکیب کربنات سدیم و شن را در کوره هایی ذوب می کنند. از حاصل این فرآیند ماده ای سبز رنگ بدست می آید. این ماده در دستگاهی خنک و خرد می شود. سپس در آب حل می شود. پس ماده حاصل را صاف کرده و سیلیکات سدیم تشکیل می شود.

روش تر تولید سیلیکات سدیم:

در تولید سیلیکات سدیم روش تر سنگ سیلیس و سود را در درجه حرارت و فشار مشخص در راکتور قرار می دهیم. در این فرآیند سیلیس را با نقاله به آسیاب انتقال داده و بعد از آن به پودر تبدیل می شود. به وسیله نقاله تسمه دیگری به محل حمل می شود تا آماده تغذیه به راکتورها شود. بعد از بارگیری راکتور با سنگ سیلیس و سود سوزآور و آب فرآیند پخت تا تولید سیلیکات سدیم مورد نظر ادامه می یابد. بعد از پایان پخت محصول باید به مخزن ته نشینی منتقل و بعد از مرحله خشک شدن و تغلیظ آماده مصرف می باشد.

برای تماس با مدیر فروش سیلیکات گستر اصفهان کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *