محصولات ما

جدید ترین اخبار شرکت

جدید ترین مقالات

کاربرد متاسیلیکات سدیم در صنایع

کاربرد متاسیلیکات سدیم

متاسیلیکات سدیم چیست؟

متاسیلیکات سدیم یک ماده شیمیایی معدنی با فرمول Na2SiO3 است که کاربرد گسترده‌ای در صنایع مختلف دارد. متاسیلیکات سدیم به شکل بلورهای بی رنگ و جاذب رطوبت موجود است.

این ماده در آب محلول و در الکل غیر محلول است. این محلول با درجات مختلف هیدراتاسیون سنتز می شود. این ماده بسیار قلیایی است و با ترکیب کربنات سدیم با دی اکسید سیلیکون تولید می شود.

متاسیلیکات سدیم به دلیل ترکیب کاملا معدنی در تولید ترکیبات ضد حریق مورد استفاده قرار می گیرد. در بین الکترولیت های قلیایی شاخص قلیایی و بافرکنندگی متاسیلیکات سدیم در بالاترین حد ممکن است.

این ماده دارای خاصیت مرطوب کنندگی، امولسیون کننده و ضد عفونی کننده است. برای از بین بردن ناخالصی ها بسیار عالی است. همچنین مانع از تجمع مجدد ناخالصی ها می شود.

ویژگی‌های متاسیلیکات سدیم چیست ؟

ویژگی های متاسیلیکات سدیم

کاربرد متاسیلیکات سدیم

متاسیلیکات سدیم یک ترکیب یونی متشکل از کاتیون های سدیم و آنیون های پلیمری متاسیلیکات است و نوعی نمک اسید سیلیسیک است. که در دسته محصولات نمکی غیر آلی طبقه بندی می شود.

این ماده کریستالی با وزن مولکولی پایین است که از واکنش حرارتی بین آلکالین کف کننده و سود سوزآور تولید می شود و محصولات آن شامل ترکیبات ان هیدرات ، پنتا هیدرات و غیرهیدراته هستند.
این ترکیب از خوردگی فلزات جلوگیری کرده و می تواند جایگزین سدیم تری پلی فسفات در تولید دترجنت ها و پاک کننده های فلزات شده و آلودگی زیست محیطی ناشی از تری سدیم تری پلی فسفات را نیز کاهش دهد.
محلول های متا سیلیکات سدیم، هنگام گرم شدن یا اسیدی شدن، به یون های سدیم آزاد و اسید سیلیسیک هیدرولیز می شوند. این ترکیب در هوای مرطوب برای فلزاتی از جمله روی ، آلومینیوم ، قلع و سرب خورنده است و گاز هیدروژن تولید می کند.

همه محلول های متاسیلیکات سدیم بازهای قوی هستند که با اسید واکنش شدید نشان می دهند.

متاسیلیکات سدیم در چه مواردی مصرف می‌شود؟

این ماده به دلیل ویژگی هایی که دارد در مصارف گوناگون مورد استفاده قرار می گیرد. موارد استفاده از این محصول را می توان به دو دسته مصارف صنعتی و غیرصنعتی تقسیم کرد. این ترکیب به طور گسترده و در بسیاری از زمینه های صنعتی و غیرصنعتی دیگر مورد استفاده قرار می گیرد.

کاربرد متاسیلیکات سدیم در صنعت

کاربرد این ماده در صنعت برای تولید مواد شیمیایی خاص، تولید سرامیک، آبکاری، تولید مواد نسوز و مقاوم در برابر آتش، صنایع تولید پارچه، چاپ، کاغذ سازی بتن، سیمان، مواد نسوز، روغن، فرآوری چرم و… است. از رایج ترین موارد کاربرد آن استفاده از این ماده در صنعت چسب و مهر و موم می باشد.

این ماده به عنوان بازدارنده های خوردگی کاربرد دارد. گاهی نیز به عنوان افزودنی و مواد پوششی مورد استفاده قرار می گیرد.
از هیدرات های مختلف متاسیلیکات سدیم در محصولات صابونی و مواد شوینده استفاده می شود.

همچنین به عنوان سازنده ماده ای است که باعث تقویت یا حفظ کارایی محصول با غیرفعال کردن سختی آب می شود . همچنین در صابون ها و مواد شوینده کاربرد دارد.
این ماده در ترکیب مواد آرایشی عمدتا در قالب اکسیدان ها برای بی رنگ موها استفاده می شود. اضافه کردن این ترکیب به سیمان باعث می شود که در واکنش با آب سریع تر سخت شود.

شرکت سیلیکات گستر اصفهان اولین و قدیمی ترین شرکت تولید کننده متاسیلیکات سدیم در کشور


برای مشاهده قیمت متاسیلیکات سدیم و انواع آن کلیک کنید.

کاربرد متاسیلیکات سدیم در موارد غیر صنعتی

این ماده با ارزش در موارد غیرصنعتی هم مورد استفاده قرار می گیرد. این ماده می تواند در محصولات تصفیه هوا و محصولات الکترونیکی مورد استفاده قرار گیرد. استفاده گسترده در صنعت نساجی از موارد مهم مصرفی متاسیلیکات سدیم می باشد.

از این ماده در تولید محصولات ضد یخ و محصولات مراقبتی در خودرو ها استفاده می شود. کاربرد آن در تصفیه آب نیز از نمونه های قابل ذکر می باشد.
از این ماده برای بسته بندی تخم مرغ، تولید سیلیکاژل، سیمان و اتصال دهنده ها، تولید شوینده ها و تثبیت کننده ها استفاده می شود.

از آن جایی که متاسیلیکات سدیم یک ماده غیر آلی است. تاثیر قابل توجهی بر چرخه های طبیعی نمی گذارد. این ماده بیشتر به صورت بسیار رقیق مصرف می شود. بنابراین تاثیری بر محیط زیست ندارد. ولی محلول های غلیظ آن می تواند سیستم های آبی را تحت تاثیر قرار دهد.

شرکت سیلیکات گسترس اصفهان هم اکنون آماده فروش متاسیلیکات سدیم ۵ آبه و ۹ آبه با هر میزان نیاز برای تولیدکنندگان صنایع مختلف میباشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر و ثبت سفارش با ما تماس بگیرید.

مهندس دارابی مدیر بازرگانی: ۰۹۰۲۰۲۱۲۷۵۷

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *