کاربرد متاسیلیکات سدیم در صنایع

متاسیلیکات سدیم چیست؟

متاسیلیکات سدیم یک ماده شیمیایی معدنی با فرمول Na2SiO3 است که کاربرد گسترده ای در صنایع مختلف دارد. متاسیلیکات سدیم به شکل بلورهای بی رنگ و جاذب رطوبت موجود است.

این ماده در آب محلول و در الکل غیر محلول است. این محلول با درجات مختلف هیدراتاسیون سنتز می شود. این ماده بسیار قلیایی است و با ترکیب کربنات سدیم با دی اکسید سیلیکون تولید می شود.

متاسیلیکات سدیم به دلیل ترکیب کاملا معدنی در تولید ترکیبات ضد حریق مورد استفاده قرار می گیرد. در بین الکترولیت های قلیایی شاخص قلیایی و بافرکنندگی متاسیلیکات سدیم در بالاترین حد ممکن است.

این ماده دارای خاصیت مرطوب کنندگی، امولسیون کننده و ضد عفونی کننده است.  برای از بین بردن ناخالصی ها بسیار عالی است. همچنین مانع از تجمع مجدد ناخالصی ها می شود.

کاربرد متاسیلیکات سدیم
کاربرد متاسیلیکات سدیم

ویژگی‌های متاسیلیکات سدیم چیست ؟

متاسیلیکات سدیم یک ترکیب یونی متشکل از کاتیون های سدیم و آنیون های پلیمری متاسیلیکات است و نوعی نمک اسید سیلیسیک است. که در دسته محصولات نمکی غیر آلی طبقه بندی می شود. این ماده کریستالی با وزن مولکولی پایین است که از واکنش حرارتی بین آلکالین کف کننده و سود سوزآور تولید می شود و محصولات آن شامل ترکیبات ان هیدرات ، پنتا هیدرات و غیرهیدراته هستند.
این ترکیب از خوردگی فلزات جلوگیری کرده و می تواند جایگزین سدیم تری پلی فسفات در تولید دترجنت ها و پاک کننده های فلزات شده و آلودگی زیست محیطی ناشی از تری سدیم تری پلی فسفات را نیز کاهش دهد.
محلول های متا سیلیکات سدیم، هنگام گرم شدن یا اسیدی شدن، به یون های سدیم آزاد و اسید سیلیسیک هیدرولیز می شوند. این ترکیب در هوای مرطوب برای فلزاتی از جمله روی ، آلومینیوم ، قلع و سرب خورنده است و گاز هیدروژن تولید می کند.

همه محلول های متا سیلیکات سدیم بازهای قوی هستند که با اسید واکنش شدید نشان می دهند.

کاربرد متاسیلیکات سدیم 

متا سیلیکات سدیم به دلیل ویژگی هایی که دارد در مصارف گوناگون مورد استفاده قرار می گیرد. موارد استفاده از این محصول را می توان به دو دسته مصارف صنعتی و غیرصنعتی تقسیم کرد. این ترکیب به طور گسترده و در بسیاری از زمینه های صنعتی و غیرصنعتی دیگر مورد استفاده قرار می گیرد.

کاربرد متاسیلیکات سدیم در صنعت

کاربرد متاسیلیکات سدیم در صنعت برای تولید مواد شیمیایی خاص، تولید سرامیک، آبکاری، تولید مواد نسوز و مقاوم در برابر آتش، صنایع تولید پارچه، چاپ، کاغذ سازی  بتن، سیمان، مواد نسوز، روغن، فرآوری چرم و… است. از رایج ترین موارد کاربرد متاسیلیکات سدیم استفاده از این ماده در صنعت چسب و مهر و موم می باشد.

متاسیلیکات سدیم به عنوان بازدارنده های خوردگی کاربرد دارد. گاهی نیز به عنوان افزودنی و مواد پوششی مورد استفاده قرار می گیرد.
از هیدرات های مختلف متاسیلیکات سدیم در محصولات صابونی و مواد شوینده استفاده می شود. همچنین به عنوان سازنده ماده ای است که باعث تقویت یا حفظ کارایی محصول با غیرفعال کردن سختی آب می شود . همچنین در صابون ها و مواد شوینده کاربرد دارد.
متاسیلیکات سدیم در ترکیب مواد آرایشی عمدتا در قالب اکسیدان ها برای بی رنگ موها استفاده می شود. اضافه کردن این ترکیب به سیمان باعث می شود که در واکنش با آب سریع تر سخت شود.

کاربرد متاسیلیکات سدیم در موارد غیر صنعتی

متاسیلیکات سدیم در موارد غیرصنعتی هم مورد استفاده قرار می گیرد. این ماده می تواند در محصولات تصفیه هوا و محصولات الکترونیکی مورد استفاده قرار گیرد. استفاده گسترده در صنعت نساجی از موارد مهم مصرفی متاسیلیکات سدیم می باشد.

از این ماده در تولید محصولات ضد یخ و محصولات مراقبتی در خودرو ها استفاده می شود. کاربرد متاسیلیکات سدیم در تصفیه آب نیز از نمونه های قابل ذکر می باشد.
از این ماده برای بسته بندی تخم مرغ، تولید سیلیکاژل، سیمان و اتصال دهنده ها، تولید شوینده ها و تثبیت کننده ها استفاده می شود.

از آن جایی که متا سیلیکات سدیم یک ماده غیر آلی است. تاثیر قابل توجهی بر چرخه های طبیعی نمی گذارد. این ماده بیشتر به صورت بسیار رقیق مصرف می شود. بنابراین تاثیری بر محیط زیست ندارد. ولی محلول های غلیظ آن می تواند سیستم های آبی را تحت تاثیر قرار دهد.

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
فهرست
0
افکار شما را دوست دارم، لطفا نظر دهیدx
()
x